Zdravé hubnutí bez diet

Obezita se stala obrovským, celosvětovým problémem. V Evropě je obezitou či nadváhou postiženo skoro 80% populace a to v každé věkové kategorii. Podívejme se někdy na ulici nebo kdekoliv kolem sebe a uvidíme ten problém zcela zřetelně. Pokud si nejsme jistí, jak jsme na tom my, velmi orientačně ale rychle to spočítáme: naše míra v centimetrech – 100 = většinou horní přípustná hranice naší hmotnosti. Přesně to změříme v naší ordinaci výpočtem BMI, měřením jistých tělesných partií a poměrně přesným stanovením pomocí bioimpedančního přístroje.

Když pomineme, že se některým ženám i mužům líbí „plnější tvary“ a oprostíme se tedy od hodnocení estetického, ze zdravotního hlediska je obezita obrovské riziko. Každý dnes slyšel o riziku pro klouby, srdce, cukrovku a rakovinu. Obezita je pochopitelně rizikový faktor pro mnohem více chorob a příčinou není jen ta vyšší hmotnost. Pro velké klouby a zejména chrupavky jistě ano, když musí mnoho let nosit spoustu kilogramů navíc, nebo pro srdce jako pumpu, která je dimenzovaná na menší, neobézní tělo. Ale obezita je rizikový faktor i proto, že je téměř vždy spojena s nezdravým způsobem života, konzumací škodlivých pokrmů a nápojů a tedy chronickou a masivní intoxikací škodlivými látkami, produkcí velkého množství volných radikálů, poškozením imunity, absencí důležitých makro a mikronutrientů… A to je to, co přispívá k poškození tepen a kardiovaskulárnímu riziku, poškození buněčných membrán a DNA, k mutacím a vzniku zhoubných nádorů, poškození Langerhansových ostrůvků břišní slinivky a vzniku cukrovky a ještě namátkou přispívá i k rychlým degenerativním změnám, jako je třeba degeneraci chrupavek ve velkých kloubech a zrychlenému procesu arthrozy, atd.

Žádný opravdový odborník v oblasti zdravého životního stylu, byť se zaměřuje třeba pouze na klienty, kteří chtějí zhubnout, neslyší rád slovo dieta. Protože dieta znamená jednostranně zaměřená strava, která ochuzuje našeho těla o vitamíny, minerály, antioxidanty a fytonutrienty, způsobuje překyselení – tedy poškozuje zdraví. Navíc poddimenzovává příjem energie pro náš bazální metabolismus a životně důležité funkce. Dieta je většinou jen neracionální stravování sice s možným výsledkem redukce hmotnosti, ale následným „ jo-jo efektem“, tedy rychlým návratem k původní hmotnosti a vyšší, a tak prakticky nedosáhneme kýženého výsledku – zhubnutí – ale ještě si poškodíme zdraví a totálně zmátneme svůj mozek a metabolismus, který byl nějak naprogramován, a my ho místo pozvolného řízeného přeprogramovávání dočasně vyděsíme nepravidelnou a chudou stravou a následně návratem k původnímu stravovacímu režimu, což způsobí, že všechno, co sníme, začne ukládat hlavně do zásob na „horší časy“, protože čeká, že zase přijde období nepravidelné a chudé stravy. Dieta nikdy nepracuje s hodnotou bazálního metabolismu, a proto je redukce hmotnosti navíc často příliš rychlá a tím může být až životu nebezpečná.

Co tím chci opět říct? Rozhodně od nás žádné diety nečekejte. A vlastně ani to, že se zaměříme pouze na redukci vaší hmotnosti. Vždy se snažíme radami a jídelními plány o zahájení zdravého způsobu života a v této kapitole konkrétně správným a racionálním stravováním, detoxikací, správným pitným režimem, doplněním chybějících makro i mikroelementů, zařazení dostatečného spektra antioxidantů, snažíme se o rovnováhu, pracujeme s glykemickým indexem, bazálním metabolismem, termikou potravin, energetickými póly, acidobazicitou… Pokud je potřeba na základě změřených parametrů snížit klientovu hmotnost, zakomponujeme tento tělesný požadavek do jídelního plánu v celém již zmíněném celku tak, jak to konkrétní a individuální potřeby daného člověka vyžadují. Taková redukce hmotnosti bude řízená, s pravidelnými kontrolami, postavená na chtěné změně stravovacích návyků, a proto trvalá. Navíc bez hladovění a bez poškozování zdraví. Tím se tento přístup zásadně liší od diet.

A pokud se ptáte, jestli vám pomůžeme zhubnout, když přijdete s požadavkem, že chcete prostě jen zhubnout, odpověď je – „ano“. Ale chtě – nechtě k tomu získáte všechno výše uvedené☺