Správná výživa a suplementace dětí

Všichni svoje děti bezmezně milujeme a chceme pro ně to nejlepší. Ale položme si otázku, opravdu pro ně děláme vždy to nejlepší?

Všimli jste si někdy kolem sebe, jak strašně moc přibylo obézních dětí? A obezita je nemoc, se kterou se většina dětí nenarodí, stejně jako se nenarodí s alergiemi. A kupříkladu zmíněná obezita je základem pro jiné, o něco pozdější velmi vážná onemocnění. A to přece nechceme. Slýchávám často od rodičů kolem – „to je proto, že děti dnes pořád sedí u počítačů a mají málo pohybu“, což nepochybně není dobře, ale… Nebo jsem nedávno četl na internetu něco jako: „ odborníci zjistili, že příčinou obezity u dětí je nedostatek kvalitních tělovýchovných pedagogů“…To pak nevím, jestli se mám smát nebo brečet. To vše jistě může být menším podílem pravda, ale kamufluje to hlavní příčinu a problém.; a to zcela nevhodné stravování dětí. Potravinářský průmysl se neštítí produkovat reklamy, ve kterých nabádá rodiče, aby kupovaly svým dětem sladkosti, různé „zaručeně přírodní“ džusy, kofoly, sladké limonády, lupínky, hranolky, smažené cokoliv, atd., protože to dokonce prospívá jejich zdraví. Školy se neštítí za pár korun do rozpočtu instalovat na chodbách automaty se všemi těmi „hroznými poživatinami“ a my dospělí jsme zlenivěli a přestali jsme používat vlastní rozum a také jsme přestali být vlastním dětem příkladem, a tak je krmíme všemi těmi špatnými potravinami, kterými krmíme i sami sebe…

Vůbec jsme si za ty roky neuvědomili, že různé uměle vyrobené a chuťově podmanivé potraviny umí záměrně výrobci připravit tak, abychom se na těchto chutích stali závislými a stále dokola je kupovali a aby naše závislost způsobila, že je budeme kupovat víc a víc a tím nás potravinářský byznys dostal přesně tam, kam si ve své marketingové strategii rostoucích zisků stanovil. A víte, co je nejhorší? Nikdy nás nenapadlo, že potravinářský byznys takto uvažuje a že ještě větší zájem než o nás dospělé má o naše milované děti. Zaplatí experty, kteří připraví takové syntetické přísady, kterým chuťové receptory našich dětí nedovedou odolat a stanou se na takových potravinách závislými a … firmy mají doživotní zákazníky. A ještě vše „zdokonalí“ snížením kvality a zvýšením toxicity chemickou úpravou, čímž může nabídnout nižší cenu a tím zase zapůsobí na nás dospělé, kteří slevy a nízké ceny milujeme a chceme věřit sloganu „o vysoké kvalitě a nízké ceně“, a tak všechno to, o co naše děti žadoní, kupujeme. A když tohle všechno budou naše děti jíst dostatečně dlouho, budou někdy kolem 30.roku věku zcela jistě vážně nemocné a to je potom potravinářský průmysl „předá“ farmaceutickému a „zdravotnickému – nemocenskému“ průmyslu. Připadá vám to jako horor? To není horor, to je skutečnost a každodenní realita! My dospělí bychom se měli vzpamatovat!!! To my můžeme za nemoci našich dětí! Pevně věřím, že to všechno pramení jen z neznalosti nás dospělých o potřebách správného způsobu života a vývoje našich dětí a já bych vám i vašim dětem moc rád pomohl získat správné informace a vyměnit špatné návyky za dobré, aby naše děti pokud možno nikdy nemocné nebyly. Takovéto rozhodnutí má dalekosáhlé důsledky i pro další generace, takže pokud se my dospělí nyní rozhodneme naučit se, co je pro naše děti dobré a správné a budeme to důsledně dodržovat, nejen, že je ochráníme před nemocemi, ale dáme jim do života správné návyky, které podpoříme tím, že sami budeme dělat správně totéž a oni potom budou také správným způsobem ovlivňovat svoje děti – naše vnoučata. Nestojí to za to?

Správná výživa dětí je ještě o něco složitější než výživa dospělých, protože děti rostou a vyvíjí se, proto v různém věku od narození až do 19 let mají jiné potřeby a nároky, jak na základní makronutrienty, tak i na nezbytné mikronutrienty, což se ještě umocní a pozmění, pokud v jednotlivých věkových kategoriích děti kupříkladu sportují…

I když zde mluvíme více o výživě, nelze nezmínit, jak moc naše děti potřebují klid, rodinnou pohodu, lásku, jak moc potřebují, abychom je my dospělí nejen nestresovali, ale abychom je od stresu okolí ochraňovali a dohlíželi na jejich kvalitní odpočinek a relaxaci. Abychom je učili pozitivně a správně myslet, abychom je učili, že normální a správné je – cítit se dobře a mít radost. Musíme je učit pokoře, vděčnosti, ohleduplnosti, přátelství a mnoha dalším správným vlastnostem – nejlépe opět vlastním příkladem. To vše má na lidské a samozřejmě i na dětské zdraví stejně velký vliv jako správná výživa.

Jak jsem již jednou řekl, chci vám rodičům se správnou výživou vašich dětí pomoct, také s obezitou, případnými nemocemi a možná i pozitivním ovlivněním oslabené imunity či alergiemi.