Prevence nemocí

Nechci se nikoho dotknout a to, co teď řeknu, se týká samozřejmě i mě samotného. Přestali jsme používat vlastní, zdravý rozum a přestali jsme poslouchat, co nám říká naše tělo. Proto děláme tolik chyb a prohřešků proti zdravému způsobu života a proto jsme nemocní. A možná jsme se nikdy naše tělo poslouchat nenaučili, a nebo jsme doposud ani nevěděli, že propojení mezi naší myslí a tělem je naprosto jednoznačné. Přece jsme všichni slyšeli –„ ve zdravém těle zdravý duch“. Vzhledem k tomu, že lidská( i zvířecí) mysl je schopna svoje tělo zahubit, ale také vyléčit, má mysl nad tělesnou schránkou jakousi nadvládu a měli bychom asi raději říkat – „zdravá mysl je předpoklad zdravého těla“.

A představte si, jak dlouho to již lidstvo ví. Podám nám všem důkaz. Citát jednoho řeckého filozofa, který žil v době zhruba 400 let před naším letopočtem.

Screen Shot 2014-11-09 at 12.50.47 PM

„Lidé žádají v modlitbách od bohů zdraví, ale že sami v sobě mají nad ním moc, nevědí.“

Démokritos

A my se dnes ptáme – „ Jak to mám udělat, abych nemocný nebyl?“ a já vím z okolí, z nemocnic,
z ambulancí…že se takto lidé ptají velmi často a obviňují ze své nemoci často všechny, jen ne sebe. Úplně každý za svou nemoc nemůže, ale pravda je, že většina lidí ano. A pokud se takto ptáme
z neznalosti, potom se potvrzuje to, co jsem již v „šestiúhelníku“ „ zdravý způsob života“ říkal, tedy že zdravý způsob života začíná správnými informacemi.

Ale ať se vrátíme k tématu prevence. Jistě, že je lepší žít zdravým způsobem života a nemocný vůbec nebýt. A je to vůbec možné? Ano, je to možné!!! Když se narodíme, máme všechny předpoklady
k tomu, abychom se dožili tak 110 – 130 let v dobré fyzické i mentální kvalitě a pak bychom měli umřít stářím. Jenže my dnes děláme vědomě i nevědomě mnoho chyb proti zdravému způsobu života a tak si věk sami zkracujeme na 60…50 roků a bohužel i méně. Četl jsem statistiku, která říká, že před sto a více lety lidé umírali z těchto příčin a v tomto pořadí: 1. těžké úrazy 2. těžké zápaly plic 3. jiné infekce 4. stářím. Nebyly civilizační choroby, věk lidí byl delší, což se dnes ve statistikách zkresleně nezdá, protože farmakologie a medicína „udržuje“ lidi průměrně do jakéhosi věku kolem 70 let. Ale ve statistikách není vidět většinou velmi mizerná kvalita života těchto lidí závislých na lécích a hospitalizacích… Kdežto člověka před 100 a více lety si můžete představit jako dědu z filmu „ Na samotě u lesa“. A na co umírají lidé dnes, po pouhých 100 letech!!! 1. 50% lidí umře na kardiovaskulární choroby – tedy konkrétně na uzavření některých důležitých tepen procesem arteriosklerózy 2. 30% lidí umře na zhoubné nádory a tento trend roste. 3. pouhých 20% zbývá na úrazy, stáří, infekce a tisíce jiných nemocí!!! Je to strašné, že?

Přitom stačí pouze dozvědět se potřebné informace a potom je realizovat v běžném každodenním životě… Ještě jednou se zmíním alespoň o těch nejdůležitějších oblastech nutných informací:

1. myšlení 2. postoj k životu, ostatním lidem, přírodě a planetě 3. účinná opatření proti intoxikaci škodlivými látkami 4. správný pitný režim 5. racionální stravování 6. suplementace chybějícími makro a mikroelementy 7. dostatečná a účinná antioxidační bariéra 8. bariéra proti stresu 9. acidobazická

rovnováha (opatření proti překyselení) 10. péče o svou imunitu 11. vhodná pohybová aktivita 12. relaxace a odpočinek 13. pravidelná detoxikace…

Viděl jsem a vidím neustále ve své lékařské praxi mnoho lidského utrpení a zármutku spojeného
s diagnostikováním vážných onemocnění a vždycky pak slyším to samé. „ Udělal-a bych cokoliv, kdyby to šlo nějak změnit, aby se tohle nikdy nestalo“. A já vám nyní říkám a prosím vás – zajímejte se o zdravý způsob života, protože jinak jednou, dříve či později budete říkat totéž. A vaše vyřčené “Udělal-a bych cokoliv…“ znamená právě nyní, hned, co nejdříve se začít zajímat a začít žít správným způsobem života“. Přesně tomu se říká…prevence.